„Egy ekkora megmozdulást már nem lehet semmibe venni” – mondja a holnapi kormányellenes tüntetés szervezője

  • Gera Márton
  • 2018. április 13.

Belpol

A szavazatok újraszámlálását követelik és abban bíznak, annyian gyűlnek össze, hogy a tömeget már a kormány sem tudja figyelmen kívül hagyni.

„A választási eredmények utáni érzéseimet nehéz leírni. Sorra jöttek az üzenetek az ismerősöktől, hogy »mi történik itt?«, »vesszük a repjegyet«, és én is úgy éreztem, hogy a demokrácia itthon elesett. A miniszterelnök-jelöltek a saját körzeteiket sem tudták hozni, nagy volt az elkeseredés” – meséli a magyarnarancs.hu-nak Lányi Örs, aki hétfő hajnalban hívta életre a szombatra, az Opera elé tervezett tüntetést, amire jelenleg 32 ezren terveznek elmenni, további 80 ezren pedig érdeklődnek az esemény iránt a Facebookon.

A jelenleg egyetemen tanuló Lányi azt mondja, miután meghirdette az eseményt, futótűzként kezdett el terjedni a híre a Facebookon, reggelre több ezren jelezték, hogy mennének. Ekkor Lányi mellé becsatlakozott szervezőként Gyetvai Viktor, a Független Diákparlament (FDP) alapítója és a korábbi diáktüntetések egyik szervezője, illetve többek között Homonnay Gergely és Gulyás Balázs, a netadós tüntetések központi alakjai.

Lányi Örs

Lányi Örs

Fotó: YouTube/ATV

Lányi azt mondja, az eredmény után benne is felmerült a kivándorlás gondolata: „Egyre fullasztóbb a légkör itthon, és szabadságot szeretnénk. Éppen ez az utóbbi gondolat ösztönzött arra, hogy létrehozzam ezt az eseményt. Szabad országban akarunk élni, de azt akarjuk, hogy ez az ország Magyarország legyen. Itt akarok egzisztenciát felépíteni, és itt akarok majd családot alapítani.”

Bár a demonstrációt eredetileg „tüntetés a demokráciáért” címszóval hirdették meg, ma már azt szeretnék elérni, hogy a szavazatokat számolják újra, mert úgy látják, csak a voksok újraszámlálása után tekinthető legitimnek a győztes. „Amíg nem vizsgálnak felül minden lehetséges választási csalást, úgy gondoljuk, hogy ez a választási eredmény nem tekinthető legitimnek” – mondja Lányi Örs, aki azt is hozzáteszi, hogy szeretnék elérni, legyen egy arányos választási rendszer, és a közmédia valóban a közt szolgálja.

Ő ugyan azt mondja, számára „hatalmas csalódás volt az ellenzék választási eredménye”, úgy látja, ha a holnapi demonstráción minden ellenzéki párt képviseltetné magát, az azt jelezné, hogy elkezdték levonni a tanulságot. „Ahhoz, hogy ez sikeres demonstráció legyen, szükségünk van az ellenzék minden képviselőjére, és ahhoz, hogy valami változzon a politikai légkörben, nekik is szükségük van ránk” – teszi hozzá a tüntetés életre hívója. Úgy tűnik, a pártok valóban képviselni fogják magukat az eseményen: az MSZP, a DK és a Jobbik is jelezte, hogy ott lesz a tüntetésen, és a szimpatizánsaikat is arra kérték, hogy tegyenek így.

„Sikernek azt tekintenénk, ha kommunikációra tudnánk bírni a kormánypártot. Egy valós közélethez meg kell kezdődnie az érdemi diskurzusnak, és ha valóban ennyien megjelennek a tüntetésen, az sok mindent meg fog változtatni. Egy ekkora megmozdulást már nem lehet semmibe venni” – mondja a szervező. Lányi Örs a Kossuth tér és a Szalay utca sarkára telepített rendőrségi kamerákkal kapcsolatban azt mondta, „örül, hogy készülnek a tömegre”.

Holnap egyébként nemcsak Budapesten lesz tüntetés: demonstrálni fognak a londoni, a berlini, a hágai és a brüsszeli magyarok, de utcára vonulnak Győrben és Nyíregyházán is. Lányi Örsék azt mondják, mindenképpen szeretnék folytatni, mert azt látják, hogy a szombati megmozdulás „egy szikra lehet, ami vidéken is beindítja az eseményeket”.

Borítóképünk (MTI/Beliczay László) illusztráció, a felvétel az internetadó elleni tüntetésen készült.

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?